image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Sergey Lavrov ile Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi'nin, telefonda Kazakistan'daki gelişmeleri ele aldığı ifade edildi.

İkili arasında yapılan görüşme ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Lavrov ve Vang, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, Kazakistan yönetiminin ülkede anayasal düzeni tekrar sağlamasına yönelik çabalarına güçlü destek verdiklerini bildirdi.

Kazakistan’da yaşanan olaylarda dış güçlerin etkisine yönelik endişe dile getirilen açıklamada, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in yaşanan tehditlere yönelik zamanında ve orantılı adımlar attığı vurgulandı.

Ayrıca görüşmede, bakan Vang, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Barış Gücü'nün Kazakistan’da aldığı tedbirleri olumlu yönde değerlendirerek, Şanghay İşbirliği Örgütünün (ŞİÖ) Avrasya ve Orta Asya’da güvenliği sağlama noktasında önemine değindi.

Ayrıca açıklamaya göre bakan Lavrov, Rusya’nın ABD ile Cenevre’de başlayan ve NATO ile de gerçekleşecek güvenlik görüşmeleri konusunda Vang’ı bilgilendirdi.