image

PeyamaKurd - Moskova ve Minsk arasındaki askeri ilişkilere değinen Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Bakan Yardımcısı Vladimir Cabarov, gelecekte Rusya ile Belarus'un entegrasyon sürecinde iki ülke ordularının ortak komutanlığının kurulabileceğini ileri sürdü.

Vladimir Cabarov yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko'nun dünkü görüşmesini değerlendirerek şu ifadelere yer verdi:

"İki ülkenin silahlı kuvvetlerinin ortak komutanlığının kurulması açısından bu konunun da gündeme gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunu dışlamıyorum, zira NATO'nun ortak komutanlığı varken neden Rusya ve Belarus'un ortak komutanlığı olmasın."

Rus senatör açıklamasında, iki ülkenin derinlemesine bir ekonomik entegrasyon gerçekleştirmeyi başarmaları halinde ortak para birimi konusunun da gündeme geleceğini vurguladı.

Ortak bir komutanlığa işaret eden Cabarov, "O zaman ekonomilerin entegrasyon, yakınlaşma süreci geri döndürülemez hale gelecek. Ancak bu planın işler hale gelmesi için her iki tarafın da birbirleri olmadan var olamayacaklarını anlamaları ve ortak para politikası geliştirmeleri gerekiyor" açıklamasına yer verdi.