image

PeyamaKurd - Rusya ve Belarus liderlerinin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin normalleşmesine ve yaptırımların kalkmasına ilgi duyduğunu belirten Kremlin Sözcüsü Peskov, bunun için Brüksel’in siyasi iradesini ortaya koyması gerektiğini ifade etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Belarus’un ONT televizyonuna yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

“Ülkelerimizin liderlerinin, başta Avrupalı komşularımız olmak üzere dünyadaki tüm ülkelerle iyi ilişkilerin kurulmasına ilgi duyuyor ve bunu saklamıyorlar. Onlar, AB ile ticari, ekonomik, yatırım işbirliğini canlandırmamıza, diyalogu yeniden başlatmaya, bu yaptırımlardan vazgeçmeye ilgi duyuyor."

Kremlin Sözcüsü açıklamasının devamında “Ancak tango sadece birlikte yapılan bir danstır. Bu yüzden bu isteğimizi koruyarak Brüksel’in siyasi iradesini ifade etmesini beklemek zorundayız” sözlerini kullandı.

Rusya ve Belarus arasında siyasi entegrasyon olasılığını değerlendiren Peskov, halihazırda iki ülke arasında siyasi entegrasyonun söz konusu olmadığını kaydederek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukaşenko’nun daha önce bunu söylediğini anımsattı.