image

PeyamaKurd - ABD ve Rusya, BM Genel Kurulu’nun enformasyon kaynakları ve teknolojilerinin suç veya terör amaçları için kullanılmasının önlenmesini gerekli görüldüğü bir taslak üzerinde anlaşmaya vardı.

Oylamaya sunulmak üzere Bileşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na gönderilen karar taslağında, BM Genel Kurulu’nun enformasyon kaynakları ve teknolojilerinin suç veya terör amaçları için kullanılmasının önlenmesini gerekli gördüğü ifade ediliyor.

Sputnik’ye yer alan habere göre, Genel Kurul, enformasyon ve iletişim teknolojilerinin barışçıl amaçlarla kullanılması ve bu teknolojilerin kullanımı dolayısıyla oluşan krizlerin önlenmesinin tüm devletlerin çıkarına olacağını vurguluyor.

Söz konusu teknolojiler gelecek çatışmalarda kullanılabilir!

Taslakta ayrıca birçok ülkenin askeri amaçlar için bilgi ve iletişim teknolojileri becerilerini geliştirdiği ve ülkeler arasında gelecekteki çatışmalarda bu teknolojilerinin kullanımının daha olası hale geldiği hatırlatılıyor.

Öte yandan BM Genel Kurulu’nun bu teknolojilerle önemli altyapıların hedef alınmasından endişe duyduğu belirtilen taslakta “Ülkelerin sorumlu davranması için gönüllü, bağlayıcılığı olmayan kuralların uluslararası barış, güvenlik ve istikrara yönelik riskleri azaltabilir” ifadeleri kullanılıyor.