image

PeyamaKurd - Başkent Viyana'da İran ile nükleer anlaşma görüşmeleri sürerken Rusya ve AB'den müzakerelerle ilgili açıklama geldi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Rusya’nın BM Viyana Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ulyanov, İran nükleer anlaşmasının tam olarak uygulanması ve ABD’nin dönüşünün ele alındığı görüşmelerin doğru yönde ilerlediğini dile getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi adına AB Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı ve Siyasi Direktörü Enrique Mora'nın başkanlığında bir araya gelen Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) Ortak Komisyonu'na Rusya, Çin, Almanya, İngiltere, Fransa ve İran'dan üst düzey temsilciler katıldı.

Sosyal medya hesabı üzerinden açıklamada bulunan AB Dış İlişkiler Servisi Siyasi Direktörü Mora, Viyana’da müzakerelerin 3. haftasının tamamlandığını, haftaya tarafların yeniden bir araya geleceğini dile getirdi.

AB'li yetkili açıklamasında, görüşmelerdeki ilerlemenin orta seviyede sürdüğünü belirterek, buna karşılık konuların çok fazla detaylı olmasının durumu karmaşıklaştırdığını vurguladı.

Toplantının sonunda basına açıklamada bulunan Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mikhail Ulyanov, ABD’nin uyguladığı yaptırımların kaldırılmasına ilişkin atılması gereken adımlara henüz nihai şeklin verilmediğini ve uzman grupların çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdüğünü kaydetti.