image

PeyamaKurd - Rusya-Ukrayna savaşında ortaya atılan iddia büyük yankı uyandırdı. Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Zaporijya bölgesindeki Rus askerlerini zehirlediğini öne sürdü.

Rusya, Bölgede kimyasal silah kullanıldığını ileri sürüyor. Rusya-Ukrayna savaşı sürereken, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir iddia gündeme geldi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada Ukrayna’nın, ülkenin güney doğu bölgesindeki ve Rus kontrolü altındaki Zaporijya’da Rus askerlerini zehirlediği ifade edildi. 

Açıklamada, yapılan incelemelerde çok sayıda kişinin vücudunda botulinum toksini tip B olarak isimlendirilen zehirli maddeye rastlandığı aktarıldı. 

Rus uzmanlar tarafından incelemelerin devam ettiği aktarılan açıklamada, “St. Petersburg’daki Savunma Bakanlığı Askeri Tıp Ana Araştırma ve Test Enstitüsü uzmanlarının ön teşhisi doğrulayan ek bir analiz yapıldı. Ayrıca, Zelenskiy rejiminin gerçekleştirdiği kimyasal terör eylemlerini doğrulayan belgeler hazırlanarak en yakın zamanda Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) gönderilecektir” denildi.