image

PeyamaKurd - Rusya’nın, Ukrayna işgalinin ardından nasıl adımlar atılacağı dünyanın gündeminde. Rusya’nın amacına ulaştıktan sonra ülkeden çekileceği yorumları yapılırken, savaşı genişleteceği yönünde de uzman açıklamaları yapılıyor.

Rusya’nın, Ukrayna’ya işgali ile ilgili olası senaryolar gündemdeki yerini koruyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat sabahı başlattığı askeri harekât ile en büyük hedefinin Ukrayna’daki Zelenski hükümetini yıkmak olduğu ve bu sayede Ukrayna’nın NATO’ya üye alınmasının önüne geçmek olduğu ifade ediliyor.

Ukrayna ordusuna darbe çağrısı yapan Putin’in, amaçlarına ulaştıktan sonra yeniden diplomasiye dönebileceği söylenenler arasında ilk yerini alıyor.

Farklı uzman görüşlerine göre ise Putin, Donbass bölgesinden başlayarak Güneyde sırasıyla Dnepropetrovsk, Zaparojye, Nikoyaev ve Odessa bölgelerini işgal edecek ve Moldova’daki Rus ayrılıkçıları Trans-Dnester bölgesine kadar ilerlenecek. Kuzeyde ise Harkov ve Suma şehirleri ele geçirilecek. Böylece Ukrayna’nın Karadeniz’e çıkışı tamamen kesilmiş olacak.

"Olası 4 senaryo ortaya çıkıyor!”

Yapılan değerlendirmeler ve yorumlarda Putin’in, Ukrayna’yı tamamen işgal etmesinden de bahsediliyor.

Tüm bu olası senaryolarda ise 4 madde öne çıkıyor:

  • Putin’in hedefinde olan Vladimir Zelenski’nin görevini kendi rızasıyla bırakıp, ülkeden çıkmayı kabul etmesi ve başkent Kiev’de Rusya güdümlü bir yönetim kurulması.
  • NATO ve Batı’nın Ukrayna’yı yalnız bıraktığını dile getiren Zelenski’nin ordu ve emniyet güçleri tarafından yakalanıp tutuklanması ve bir darbe yapılması. Darbe sonucunda yönetimin feshedilmesi ve Rusya’ya yakın isimlerden oluşan bir hükümetin kurulması.
  • En güçlü olasılıklardan birisi de Ukrayna yönetiminin direnişe devam etmesi. Rus askerlerini kent savaşına çekmeye çalıştığı yönünde yorumlar sıkça dillendiriliyor. Zelenski’nin, Kiev’de direnişte olduğuna dair sık sık video paylaşması da bu senaryoları kuvvetlendiriyor. Bu senaryoya göre savaş uzun sürecek ve büyük yıkım ve can kaybı yaşanacak.
  • En kötü senaryolardan biri olan bu seçenekte ise Putin’in sadece savaşı Ukrayna’yla sınırlı tutmayacağı, savaşı İsveç, Finlandiya gibi ülkelere yayacağı yönünde. Dikkat çeken nokta ise ABD’li yetkililerin bu iddiayı sık sık dillendiriyor olması.