image

PeyamaKurd- Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, yüksek hassasiyetli silahlarla Ukrayna'da Çernigiv, Jitomir ve Lviv bölgelerinde askeri eğitim merkezlerini vurduklarını duyurdu.

İgor Konaşenkov, yaptığı açıklamada, Rus ordusunun Ukrayna'daki eylemlerine dair son bilgileri paylaştı.

Açıklamada, Luhansk bölgesinde Severodentsk, Borovskoye şehirleri ile Voronovo ve Sirotino yerleşim birimlerinin kontrolünün, dün, Luhansk Halk Cumhuriyeti'ne geçtiğini hatırlatan Konaşenkov, 145 kilometrekarelik bu bölgede yaklaşık 108 bin kişinin yaşadığını söyledi.

Konaşenkov, Rusya Hava ve Uzay Kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli silahlarla ve Kalibr füzeleriyle Ukrayna'da Çernigiv bölgesinde Desna yerleşim birimindeki 169. Eğitim Birliği sahası, Jitomir bölgesindeki Teterevka yerleşim biriminde 199. Hava İndirme Birliği eğitim merkezi, Lviv bölgesindeki Stariçi yakınlarında 184. Askeri Eğitim Merkezinin vurulduğunu duyurdu.

 Saldırıların sonucunda 65 ve 66. Motorlu Piyade Tugayları ile 46. Hava Mobil Tugaylarının savaş yeteneklerini kaybettiğini bildiren Konaşenkov, böylece muharebe bölgesine transferlerinin kesintiye uğradığını ifade etti.

“Yüzlerce milliyetçi, etkisiz hale getirildi”

Açıklamanın devamında, Rus hava muharebe taktik birlikleriyle füze ve topçu birliklerinin saldırıları sonucunda Ukrayna askerleri ve teknik araçlarının bulunduğu 286 alan, topçu pozisyonlarının bulunduğu 62 bölge, Mıkolayiv bölgesinde 2 komuta merkezi, Luhansk'ta 4 mühimmat deposunun yok edildiğini ifade edilirken, 720'den fazla Ukraynalı milliyetçi gücün etkisiz hale getirildiği bildirildi.

“Saldırı püskürtüldü”

Konaşenkov , Ukrayna ordusunun bir kez daha Yılan Adası'na uçak ve çok namlulu roketatarlarla başarısız bir saldırı girişiminde bulunduğunu söyleyerek, "Saldırının püskürtülmesi sonucunda Pantsir-S hava savunma füze sistemi ile Ukrayna hava kuvvetlerine ait Su-25 savaş uçağı ve 12 roket havada vuruldu" ifadelerini kullandı.

Dnipro bölgesinde, uçak düşürüldü

Hava savunma füze sistemleriyle Luhansk, Kherson, Kharkiv bölgelerinde 8 Ukrayna insansız hava aracının yok edildiğini aktaran Konaşenkov, hava mücadelesinde Dnipro bölgesinde Zelenodolsk yerleşim biriminde Mig-29 Ukrayna savaş uçağının düşürüldüğünü söyledi.

İgor Konaşenkov, "Ukrayna'da bugüne kadar 215 uçak, 132 helikopter, 1363 insansız hava aracı, 350 hava savunma füze sistemi, 3 bin 809 tank ve zırhlı araç, 682 çok namlulu roketatar, 3 bin 12 özel askeri araç imha edildi" ifadelerini kullandı.