image

PeyamaKurd - İktidar-mafya ilişki ağından dolayı gündemin neredeyse her gün iç politika ile yoğun olduğu Türkiye’nin dış politikasında da Rusya ile sıcak gelişmelerin yaşandığı kaydedildi.

Rusya’nın en üst yetkilileri arasında son zamanlarda özellikle Kırım ve Ukrayna üzerinden üstü kapalı bir şekilde Türkiye’ye açık açık tehditler geldi.

Geçtiğimiz günlerde ilk önce Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine, Türkiye’nin Kırım’la ilgili yaptığı açıklamasının endişe verici olduğunu belirterek, “Biz de Türkiye’nin kendi etnik ve dini sorunlarıyla ilgilenmek zorunda kalırız” çıkışını gerçekleştirdi.

Ardından birkaç gün sonra, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da, Türkiye’yi Ukrayna’nın "militarist duygularını" teşvik etmekle suçlayarak, Umuyoruz ki Ankara izlediği çizgiyi meşru endişelerimiz uyarınca düzeltir" mesajını iletti.

Rusya’dan gelen mesajları Ahval’e yorumlayan Rusya uzmanı Dr Kerim Has, Zaharova’nın mesajına ilişkin olarak, Kırım Tatarları konusunda Türkiye’nin suçlayıcı çizgisinin devam etmesi hâlinde Rusya’nın da Kürt sorununu öne çıkaracağını söyledi.

“Rusya Kürtler ile Esad arasındaki anlaşmaya önem verecek”

Kerim Has Rusya’nın Türkiye’ye açıkça hassas olduğu konularda ‘Sizi rahatsız ederiz mesajını vermek istediğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Rusya, Türkiye’nin bu konuda daha hassas olduğunu bildiği için ‘Sizi rahatsız ederiz’ mesajını veriyor açıkça. Etnik meselelerin hız kazandığı, demokrasinin rafa kaldırıldığı ve devletleşen bir mafyanın olduğu bir dönemde Türkiye’nin bu konuyu jeopolitik bir araç olarak kullanması kendisine zarar verir.”

Türkiye’nin Moskova’dan cevap aldığını belirten Has, Suriye’ye vurgu yaparak, “Başta Suriye meselesinde en hassas konu Kürtler. Rusya burada Kürtler ile Esad arasındaki anlaşmaya önem verecektir” ifadesini kullandı.