image

PeyamaKurd - Yeni tip koronavirüs pandemisi sonrasında ulus devletlerin rollerini ve toplumsal ağırlıklarını güçlendireceklerini belirten Rus senatör Aleksey Puşkov, küreselciliğin ise bu doktrinin her iki tarafını da tanıyan toplumların nesnel ihtiyaçları ile sınırlı olacağını dile getirdi.

Puşkov, Rossiyskaya Gazeta için kaleme aldığı makalede dünyada etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sonrasındaki siyasi gelişmeler ve değişecek olan dengeler ile ilgili öngörülerde bulundu. 

Rus Senatör, ulus devletlerin rollerini ve toplumsal ağırlıklarını güçlendireceklerini belirterek, küreselciliğin ise bu doktrinin her iki tarafını da tanıyan toplumların nesnel ihtiyaçları ile sınırlı olacağını belirtti.

Puşkov değerlendirmesinde, Rusya, Türkiye, Çin, Hindistan, İran ve daha birçok ülkenin ABD’ye modern dünyaya liderlik etme hakkı tanımadıklarına dikkat çekerek, bunun yerine ‘çok kutuplu dünya’ konseptine destek verenlerin sayısının giderek arttığını ifade etti.

Ayırca bu konsept çerçevesinde uluslararası politikayı herkesten çok etkileyen başlıca üç ülke öne çıktığını belirten Puşkov, böylece dünyanın ileride ‘tek kutuplu’ olmaktan çıkıp ‘üç kutuplu’ hale geleceğini vurguladı.