image

PeyamaKurd - Suriye ile ilgili gelişmelere yönelik açıklamada bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Afrika Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, Suriye'de tarafların anayasa konusunda anlaşması durumunda erken seçim yapılabileceğini ifade etti.

Rus diplomat Bogdanov, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF), Suriye meselesine ilişkin gazetecilere değerlendirmelere yer verdi.

Bogdanov, Suriye'de erken seçimin yapılması olasılığını değerlendirerek, ülkenin anayasası konusunda çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Suriye'deki seçimlere değinen Bogdanov açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Suriye'de taraflar anlaşırsa ve çalışma sonuçları onaylanırsa yeni anayasa veya anayasadaki reformlar çerçevesinde seçimler yapılabilir. Seçimler, mevcut anayasanın öngördüğü gibi 7 yıl sonra değil, erken de yapılabilir. Ancak bunun için Suriyelilerin anlaşmaya varması gerekiyor."

Öte yandan Rus diplomat, ay sonuna kadar Suriye meselesiyle ilgili Astana Formatı kapsamında toplantı düzenlemeyi planladıklarını belirterek, bu konuda Türk ve İranlı ortaklarla görüşmeler yapacaklarını belirtti.