image

PeyamaKurd - Suriye’ye insani yardımın ulaştırılması için kullanılan mevcut mekanizmayı anakronizm olarak gördüklerini belirten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Suriye’ye insani yardım malzemelerinin meşru yönetim ve Şam üzerinden ulaştırılması sisteminin oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, bugünkü basın toplantısında, Suriye'de sınır geçişleri sorununun nasıl çözüme kavuşturulacağı sorusuna yanıt verdi.

Rus diplomat açıklamasında, “Bildiğiniz gibi bu sorun acil çözüm istiyor. Batı topluluğu, sınır ötesi çalışma mekanizmasının devam etmesinde ısrar ediyor. Rusya’nın görüşüne göre bu, Suriye hükümetinin henüz sınır geçişlerini ve komşu ülkelerle sınırın büyük kısmını kontrol etmediği 2014’te kabul edilen geçici bir tedbirdi. Halihazırda bu tedbiri anakronizm olarak görüyoruz. Bu mekanizma kendini tüketti ve uluslararası insani hukuka saygı duyulması ve mekanizmanın meşru yönetim ve Şam üzerinden normal faaliyetinin kurulması gerekiyor" ifadesini kullandı.

Aleksandr Lavrentyev, ayrıca unun için şu anda tüm koşulların oluşturulduğunu ve son 6 ayın uygulamasının, insani yardımın etkili bir şekilde Rojava bölgesi üzerinden ulaştırıldığını gösterdiğini söyleyerek, “İdlib’e gelince bu konu oldukça politize ediliyor. İdlib için oluşturulan konvoy bir yıldır Şam yakınlarında bekleme durumunda” sözlerine yer verdi.