image

PeyamaKurd - Rusya Federal Uzay Ajansı, cumartesi günü Rus Proton-M roketiyle uzaya son teknoloji bir uzay teleskopu fırlattığını açıkladı. Rus Proton-M taşıyıcı roketi, Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden başarılı bir şekilde kalkış gerçekleştirdi. 

AP’de yer alan habere göre; Roscosmos, Spektr-RG adlı teleskopun, Dünya'nın yörüngesinin dışındaki  son hedefi olan L2 Lagrange noktasındaki yörüngesine fırlatıldığını belirtti. Diğer yandan, Rus-Alman ortak çalışması olan Spektr-RG uydusunun gökyüzünü geniş bir enerji spektrumunda, yüksek hassaslıkta ve açısal çözünürlükte tarama gerçekleştireceği ifade edildi.

Her şey yolunda giderse, teleskop üç ay içinde belirlenmiş pozisyonuna gelecek  ve Sovyet döneminden bu yana Dünya’nın yörüngesinin ötesinde faaliyet gösteren ilk Rus uzay aracı olacak. Teleskop, 2025 yılına kadar gökyüzünün tam bir röntgen taramasını yapmayı amaçlayan ilk uzay teleskopu olacak.

Rus uzay bilimi misyonları 1991 Sovyetler Birliği'nin çöküşünden bu yana büyük zarar gördü. Bütçe kesintileri, Rus uzay programını daha ticari çabalara yönelmeye zorladı.