image

PeyamaKurd - BM Genel Sekreter Gutteres ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün en acil görevin Orta Doğu Dörtlüsü’nün toplanması olduğunu dile getirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonie Guterres ile görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Filistin ve İsrail arasındaki silahlı çatışmada her iki taraftan sivillerin öldüğüne dikkat çeken Lavrov şu ifadelere yer verdi:

“Tek taraflı eylemler devam ediyor, oysa BM Güvenlik Konseyi de Orta Doğu Dörtlüsü defalarca tek taraflı eylemlerden uzak durulması gerektiğini dile getirmişti. Bugünkü görüşmede, bugün en acil görevin, uluslararası arabulucular Rusya, ABD, BM ve AB’nin oluşturduğu Orta Doğu Dörtlüsü’nün toplanması olduğu yönünde ortak bir fikir birliğine vardık. Bunu yapmak, daha çok sayıda katılımcıyla diğer formatlarda bir araya gelmekten daha kolay."

Ayrıca Lavrov görüşmede, “Dörtlü’nün koordinatörü olarak Genel Sekreter’e, taraflarla yapacağı bir çalışma içinde en kısa zamanda böyle bir görüşme organize etme konusunda güveniyoruz” diyerek, “Görüşmenin, dışişleri bakanları düzeyinde düzenlemenin daha doğru olacağını söyledik. Genel Sekreter’in, sahip olduğu deneyim ve diplomasi ustalığı ile bunun için gereken koşulları oluşturabileceğini umuyoruz” açıklamasında bulundu.