image

PeyamaKurd - Suriye'de Rusya’nın Hmeymim Hava Üssü’nden kalkan uçakların da desteğiyle Tartus açıklarında tatbikat yapmasının hemen ardından hava üssüne saldırılar yaşandığı belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), patlamaların Hmeymim’deki Rus Hava Üssü yakınlarında meydana geldiğini, hava savunma sistemlerinin Rus üssüne saldıran insansız hava araçlarına karşılık verdiğini duyurdu. 

Saldırılarla ilgili açıklamada bulunan Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Aleksandr Şerbitskiy de, İdlib’de grupların Suriye ordusunun mevzilerine saldırdığını bildirdi.

Şerbitskiy basın açıklamasında, 10 Temmuz’da yaklaşık 250 kişilik iki grubunun İdlib’de Suriye ordusu mevzilerine saldırı düzenlediğini belirtti. Şerbitskiy, 8’inin öldürüldüğünü, hükümet güçleri kanadında ise can kaybı olmadığını ileri sürdü.

Gözlemevine göre, Rus askeri polisinin Deyr ez zor’un doğusundaki Meyadîn Beldesi’ndeki kontrol noktalarında durmayan “Suriye Hava Kuvvetleri İstihbaratına” ait bir araca ateş açtığını, bir istihbarat görevlisinden öldüğünü, birinin yakalandığını da açıkladı. Türkiye’ye bağlı gruplar da Eyn İsa’nın batısındaki Dibis ve Hoşan köyü ile Seqir Dinlenme Tesisleri’ni bombaladı.