image

PeyamaKurd- Rus Büyükelçi ve Soçi Kongresi katılımcılarından Aleksandr Aksenenok, Suriye için ‘denetlebilir yerellik’ formülünü önerdi. Yönetimsel ve kültürel otonomi vurgusu yapan Rus diplomata göre Şam yönetiminin 107 sayılı kararnamesi bu değişime olanak sağlayacak.

Aksenenok, Suriye için şimdiden yerel yönetim organları oluştuğunu ifade ederek:

“Yıllarca süren uzun savaştan sonra eski merkezi sisteme dönüş mümkün gözükmüyor. Merkezi olmayan modeller şimdiden oluştu. Eğer anlaşmaya varılırsa muhalafetin kontrolündeki bölgelerde kurulan öz yönetim kurumları ulusal birleşmenin tabanını oluşturabilir” dedi. 

Federasyon talebi uygulanabilir değil”

Suriye’de tarafların toprak bütünlüğünün korunması konusunda uzlaştıklarını ifade eden Aksenenok, federasyon taleplerinin uygulanabilir olmadığını da belirtti. 

Irak ve Yemen’deki federal yapıya değinen Aksenenok “Suriye için en iyi seçim etnik azınlıkların taleplerini karşılırken aynı zamanda bölünmesini engelleyecek önlemleri garanti eden yönetimsel ve kültürel otonomidir” diye belirtti. 

Başkanlık kararnamesi”

Büyükelçi, 2011 yılında devreye sokulan 107 sayılı Başkanlık Kararnamesi’nin temel olabileceğini belirterek, “Bu kararname ile beraber yerel otoritelere çeşitli seviyelerde yetki veriyor ki bu otoriteler, seçilmişler ve kısmen tayin edilmişlerden oluşur. Bununla birlikte, yerel otoriteler başkanlık tarafından atanan valilerin ve aynı zamanda başbakanın başkanlığındaki Yerel Yönetim Yüksek Kurulu’nun denetimine tabi oluyor. 

Bu hükümet sisteminde tavizler elbette muhtemeldir. Bu tüm Suriye tarihinin parlamenter sistemindeki tüm iniş ve çıkışları da dahil olmak üzere anayasal gelişimini analiz etmeyi gerekli kılar” diyor.