image

PeyamaKurd - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Kürtlerin haklarının yeni yazılacak Suriye Anayasası’nda yer alması gerektiğini ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da yaptığı açıklamada, Kürtlerin Suriye’nin asli unsuru olduğunu ve Kürtlerin haklarının Suriye Anayasası’nda yer alması gerektiğini dile getirdi.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG), Suriye’nin bütünlüğüne inandığını kaydeden Lavrentyev, “DSG, Suriye’nin kuzey ve doğusundaki (Rojava) bölgeleri IŞİD’ten kurtardı. Bu iyi bir şey ancak bu bölgeler Suriye Hükümeti’nin kontrolüne geçmeli” ifadesini kullandı.

Rus Temsilci Lavrentyev açıklamasında, “O bölgedeki Kürtler Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyor. Bu sebeple Kürtlerin haklarını elde etmeleri için biz Kürtlerle Suriye Hükümeti arasındaki müzakereleri destekliyoruz. Bu konuda bizim Kürtlere yönelik tutumumuz diğer devletlerin tutumundan farklı” sözlerine yer verdi.