image

PeyamaKurd- Rusya Dışişleri Bakanı Şoygu,Türkiye’nin Rojava’ya yönelik başlattığı askeri harekatın terör örgütü IŞİD’lilerin tutulduğu kamplarda güvenlik zafiyetine yol açtığını ve birçok IŞİD’li teröristin serbest kaldığını belirtti.

Türkiye'nin Rojava’ya yönelik askeri operasyonunu “ Suriye'deki olayların istenmeyen bir seyir aldı” şeklinde değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Şoygu, " Son günlerde olanlar, maalesef bizi pek iyimser düşüncelere sevk etmiyor. Teröristlerin bulunduğu hapishaneler gözetimsiz kaldı. Militanlar yeniden Suriye'de yayılmaya başladı" dedi.

IŞİD Teröristleri Yeniden Dünyaya Yayılabilir

Türk ordusunun operasyonları sonucu 8 göçmen kampı ve IŞİD teröristlerinin tutulduğu 12 hapishanenin denetimsiz kalması sonucu teröristlerin Suriye’den başka yerlere yayılmaya başladığını belirten Rus Bakan, "Türkiye ordusunun Suriye’deki eylemleri neticesinde sekiz göçmen kampı ve yabancı militanların bulunduğu 12 hapishane gözetimsiz kaldı. Bu teröristlerin tersine göçüne, anayurtlarına dönmesine yol açabilir.

Rusya Olarak Deneyimlerimizi Paylaşmaya Hazırız

Uluslararası toplumun terörist tehlikesi, ideolojileri ve propagandalarına karşı güçlerini birleştirmesi gerektiği açık. Rusya Savunma Bakanlığı, bu konuda muazzam deneyime sahip ve bu deneyimi Asya-Pasifik bölgesindeki partnerlerimizle paylaşmaya hazırız.

Teröristlerin nereye gideceğini kimse bilmiyor. Ancak işbirliğimizin taktik aşamasında bugün bize göre bu, derhal çözülmesi gereken bir sorun. Ve yalnızca Rusya, Türkiye ve ABD düzeyinde değil"