image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, 28’inci gününe giren Ukrayna-Rusya savaşı ve Kremlin’den yapılan son açıklamalar hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kirby, Rusya’nın Ukrayna’da belirlediği stratejik hedeflerin neredeyse hiçbirini elde edemediğini belirterek, Ukrayna ordusunun Rusya’ya karşı savaşı kazanabileceğini söyledi.

Kirby kendisine yöneltilen "Askeri bir bakış açısıyla açısıyla, Ukrayna'nın savaşı kazanmasının mümkün olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna şu ifadelerle karşılık verdi:

"Evet düşünüyoruz. Bazı yerlerde bunu yapıyorlar da. Rusların ele geçirdiği veya işgal ettiği toprakları geri almaya çalışıyorlar. Ruslar belirledikleri stratejik hedeflerin hiçbirine ulaşamadı. Ve ulaştıkları hedeflere de kesinlikle kolay ya da kayıpsız ulaşamadılar. Ukraynalılar çok sert bir savunma yapıyorlar."

Kirby’den Rusya’nın nükleer silah açıklamasına yanıt!

Kirby ayrıca, Kremlin Sözcüsü Peskov’un dün CNN televizyonuna yaptığı açıklamaya vurgu yaparak, Moskova'nın nükleer açıklamalarının "tehlikeli" olduğunu söyledi.

Pentagon Sözcüsü, "Sorumlu bir nükleer gücün hareket etmesi gereken yol bu değil. Stratejik caydırıcı duruşumuzu değiştirmemiz gerektiği sonucuna varmamıza neden olacak hiçbir şey görmedik. Bunu her gün elimizden geldiğince izliyoruz" dedi.

Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in hangi şartlar altında Rusya'nın nükleer imkanlarını kullanacağına ilişkin soruya "Bizim bir iç güvenlik konseptimiz var. Kamuya açık, okuyabilirsiniz. Orada hangi durumlarda nükleer silahların kullanılabileceği yazıyor. Eğer ülkemize yönelik varoluşsal bir tehdit varsa o zaman bu konseptimize göre (nükleer silahlar) kullanılabilir" yanıtını vermişti.