image

PeyamaKurd - Rus jetlerine ilişkin açıklamada bulunan Rusya devlet savunma sanayi şirketi Rostec bünyesindeki Birleşik Uçak Şirketi (OAK), Rusya ordusunun 2022'den itibaren her yıl 12 adet olmak üzere toplam 76 Su-57 beşinci nesil avcı uçağı alacağı vurgulandı.

OAK Başkanı Yuriy Slyusar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme sonrası basına yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Operasyonel-taktik havacılık alanında geçen yılki en önemli olay, seri üretimi yapılan ilk Su-57'nin aralık ayında orduya teslim edilmesiydi. Bu yıl dört uçak teslim edeceğiz. Ardından hedefimiz, işbirliği yaparak yılda 12 uçak seviyesine ulaşmak. Savunma Bakanlığı'yla 76 Su-57'nin tedarikini öngören anlaşma imzaladık."

Beşinci nesil avcı uçağı Su-57'lerin yeni versiyonlarının geliştirilmesine yönelik test ve tasarım çalışmalarına bu yıl başlanacağını belirten Slyusar, Su-57'nin çok sayıda görevin yerine getirilmesi için ana uçak platformu olarak seçildiğini hatırlattı.

Beşinci nesil savaş uçağı olan Su-57, her türlü hava, kara ve deniz hedefleri için tasarlandı. Uçağın yüksek manevra kabiliyeti, en yeni kabin içi radyoelektronik ekipman kompleksi ve düşük görünürlük gibi ayırt edici özellikleri bulunuyor.