image

PeyamaKurd - Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko'nun aralık ayının son 10 günü içinde Kırım sınırında provokasyona hazırlandığını dile getiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bunu yapması halinde gereken cevabı alacağını ve bedelinin ağır olacağını ifade etti.

Rusya yayın kuruluşlarının birine açıklamada bulunan Lavrov "Poroşenko, Donbass'taki sınır hattında veya Kırım'daki idari sınırda bir provokasyon olmazsa sıkıyönetimi uzatmayacağını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova'nın da dediği gibi, temas hattında Ukrayna'nın 19 bin askeri, çok sayıda askeri teçhizatı var. Onlara İngiliz ve ABD'li eğitmenler yardım ediyor" sözlerine yer verdi.

Lavrov, Poroşenko'nun Rusya sınırında ve Kırım sınırında aralık ayının son 10 gününde provokasyon gerçekleştirmeyi planladığına dair bilgiler aldıklarını belirterek, "Bu bilgilere inanmaya meyilliyiz. Ukrayna cevabını alır, bedeli ağır olur. Bu bizim ülkemiz, bizim sınırlarımız. Birilerinin buralarda kendi çıkarlarını gütmesine, Kırımlıların uluslararası hukuka uygun bir şekilde muhafaza ettiği hakları ihlal etmesine müsaade etmeyiz" şeklinde konuştu.

Ukrayna'nın Kırım sınırındaki provokasyonu 'Batılı amirleri ve koruyucularıyla' görüştüğünü dile getiren Lavrov’un,  Poroşenko'nun 'şiddetli cevaplar getirecek yoğunlukta' eylemler yerine, 'Rusya'nın Ukrayna'ya saldırdığı' yönünde sürekli bir Provokatif zemin oluşturmak için düşük yoğunluklu askeri eylemler önerdiğine dikkat çekti.