image

PeyamaKurd - Rusya Başbakan Yardımcısı Yuri Borisov, Rusya lideri Vladimir Putin'in, yıllık Federal Meclis toplantısındaki konuşmasının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye’ye Ukrayna üzerinden gözdağı verdi.

Borisov, Ankara'nın Ukrayna'ya insansız hava aracı tedarik etmesi halinde Moskova'nın Ankara ile askeri ve teknik iş birliğini gözden geçireceğini söyledi.

Öte yandan Türk medyasının 'Ankara'nın Ukrayna'ya SİHA ve İHA satmaya hazır olduğu' yönündeki manşetlerine atıfta bulunan Rus Tass haber ajansı, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un 12 Nisan'da, Moskova'nın Türkiye de dahil olmak üzere sorumlu ülkeleri "durumu ve Kiev rejiminin bitmek bilmeyen savaş açıklamalarını analiz etmeye çağırdığını ve onları bu militarist özlemleri beslememeleri konusunda uyardığı” haberini paylaştı.

Ukrayna merkezli savunma şirketi Ukrspetsexport'un Genel Müdürü Vadim Nozdrya, Ekim 2020'de yaptığı açıklamada, Kiev yönetiminin Bayraktar TB2 insansız hava araçlarının Ukrayna'da ortak üretimiyle ilgilendiğini ve Ukrayna ordusunun Türkiye'den 48 adet SİHA satın almayı planladığını duyurmuştu.