image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Rusya, Libya'daki savaşı en üst düzeyde yürütüyor” sözlerine yanıt veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Vladimir Putin, Libya'ya asker göndermedi ve bu konuda hiçbir emir vermedi. Libya’da Rus askeri bulunmuyor” ifadesini kullandı. 

Basın açıklamasında bulunan Peskov, “Libya'da ölmüş olabileceği düşünülen bir Rus subay için Orenburg'da düzenlenen cenaze töreni” yönündeki haberlere ilişkin sorulara ise “Bu konuda bilgim yok. Size bu konuda açıklama yapamam” dedi. 

Erdoğan ile görüşen ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya'nın Suriye'deki 'Esad rejimine' desteğini sonlandırdığını görmek istediğine dair sözlerini değerlendiren Peskov, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin ve Rus askeri danışmanların Suriye ordusuna terörle mücadelede destek vermeye devam ettiğini belirtti. 

Peskov açıklamasının devamında, “Rusya'nın İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki teröristlerin eylemlerini sıklaştırmasından üzüntü duyduğunu” kaydetti.