image

PeyamaKurd - Rusya, Türkiye’nin Kırım’daki seçimlere yönelik “tanımıyoruz” açıklamasına karşılık  “Moskova’nın ikili ilişkilerin gelişmeside Türkiye’nin lehine olmayan çıkarımlarda bulunacağı” tehdidiyle karşılık verdi.

Ankara’nın kınamasına tehdit diliyle karşılık veren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, TürkiyeDışişleri tarafından yapılan kınama açıklamasına, “Moskova’dan kınama ve hatırlatma duymaktan yorulmamışlarsa sabırlılar. Bu, ikili ilişkilerin gelişmesi lehine olmayan çıkarımlarda bulunmamızdan başka bir şeye yol açmayacak” ifadesini kullanarak karşılık verdi.

Moskova ile Kırım konusunda anlaşmazlık yaşayan Ankara, Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması seçimlerinin Kırım sonuçlarını tanımadığını açıklamıştı.

Ankara’nın tepkisine ilk cevap Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov’dan gelmişti. Peskov yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bu gibi açıklamaları kabul etmiyoruz ve bunu açık bir biçimde Türk meslektaşlarımıza söylüyoruz. Kırım konusu, (Ankara ile) görüşlerimizin bütünüyle birbirinden farklı olduğu bir konu. Türkiye’nin bu pozisyonu nedeniyle üzüntü duyuyoruz, fakat gerçekliğe ve işlerin gerçekteki durumuna saygı gösterilmesi suretiyle, zamanla bu konuda siyasi irade gösterileceğini ve Türkiye’nin bu pozisyonunu değiştireceğini umuyoruz.”