image

PeyamaKurd - Rusya'da Russia-1 televizyonundaki haber programında yer alan bir liste tartışma yarattı. Haberde ABD'nin Rusya'ya bir tehdit haline gelmesi durumunda ortaya bir iddia atılarak Tsirkon hipersonik füzelerinin hedef alınacağı yerlerin listesi belirlendi.

Söz konusu listedeki ilk hedefin ABD'nin üst düzey askeri komutanlarının yanı sıra Genelkurmay Başkanı'nı da içinde barındıran Pentagon olacağı belirtildi.

İkinci hedef ise Washington'un 100 km kuzeybatısında CampDavid Hükümet Komuta Merkezi, ABD Deniz Kuvvetleri ve Deniz Piyadeleri'nin bulunduğu Camp David Hükümet Komuta Merkezi olacağı kaydedildi.

Üçüncü hedef ‘in Fort Ritchie tesisi olacağı iddia edildi. Ancak 1998'de resmi olarak kapatılan üssün neden seçildiği henüz bilinmiyor.

Dördüncü hedef California'da bulunan McCellan Stratejik Taarruz Güçleri Komuta Merkezi.

Beşinci hedef ise çok düşük frekanslı radyo yayınları kullanan ve ABD denizaltıları ile iletişimi sürdürmekten sorumlu olan Jim Creek Nükleer Güçler Komuta Merkezi olarak belirlendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin önceden, Tsirkonhipersonik füzesinin ses hızını 9 kat aşacağını ve bin kilometreyi aşan mesafelere ulaşabileceğini duyurmuştu.