image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Taliban'ın BM Güvenlik Konseyi (BMGK) kararında Afganistan'daki müzakerelerin tarafı olarak kabul edildiğini belirterek Moskova'nın bu karara istinaden Taliban temsilcileriyle temas kurduğunu dile getirdi.

Rusya'da Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Dışişleri Sözcüsü Zaharova, Rusya'nın Taliban'la diyalog kurmasına yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Zaharova açıklamasında, Mart 2020'de BMGK'da kabul edilen kararda Afganistan'daki taraflar arasında müzakerelerin yapılmasına öncelik verilmesi gerektiğinin siyah-beyaz kadar net bir şekilde ifade edildiğini anımsatarak şu sözlere yer verdi:

"Evet, Taliban, Rusya'da gerçekten de yasaklı bir örgüt. Mesele şu ki, Rusya, uluslararası terörle mücadeleyi sadece desteklemediğini, aynı zamanda bu konudaki kararlığını teyit ettiğini, Taliban'ın eylemleri de dahil terör eylemlerinin kabul edilemez olduğunu birçok kez vurguladı.

Bir nüans daha var. O da, Taliban hareketinin Afganistan'daki taraflar arasındaki diyaloğun, BMGK'nın tüm ülkeleri teşvik etmeye çağırdığı diyaloğun tarafı olması."