image

PeyamaKurd - S-400 savunma sistemlerine yönelik açıklamada bulunan Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi Başkanı Dmitriy Şugayev, İHA saldırılarına karşı koyabilmesi için Suudi Arabistan’a S-400 ve diğer savunma sistemlerini tedarik etmeye hazır olduklarını vurguladı.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Suudi Arabistan'ın insansız hava araçlarıyla (İHA) düzenlenen saldırılara ABD yapımı Patriot sistemleriyle karşı koyamadığını belirterek, Riyad'ın bu tür saldırıları bertaraf etmek için Rus S-400 füze savunma sistemleri alabileceğini kaydetti.

Rus yetlili Rossiya 24 televizyonuna verdiği demeçte şu ifadelere yer verildi:

"Suudi Arabistan'daki farklı türden tesislere yönelik saldırılar son aylarda giderek artıyor. Daha birkaç gün önce petrol ihracat limanına saldırı düzenlendi. Patriot sistemleri, bu saldırıları önleme görevini yerine getiremiyor. Suudların bunun üzerine çok ciddi şekilde düşündüğünü sanıyorum. Riyad, Rusya'dan S-400 ya da Pantsir sistemleri satın alabilir."

Şugayev, Pantsir sistemlerinin küçük boyutlu alçak irtifa hedeflerine karşı çok etkili olduğuna değinerek, bu durumun NATO ülkeleri tarafından da kabul edildiğini dile getirdi.