image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki çatışmaya ilişkin açıklamada, sorunların çözüme ulaşması amacıyla geçmiş yıllarda imzalanan anlaşmalara uyma duyurusu yapılarak, "Rusya’nın arabuluculuğu sonucunda varılan anlaşmaların eksiksiz olarak uygulanmasını bekliyoruz. Tarafları Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 9 Kasım 2020, 11 Ocak ve 26 Kasım 2021 tarihli üçlü anlaşmalar uyarınca durumun daha fazla tırmanmasından kaçınmaya, itidalli davranmaya ve ateşkese kesinlikle uymaya çağırıyoruz" denildi.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın bölgedeki sorunun çözümü için Rusya’dan resmi yardım talep ettiği bildirildi. Açıklamada, "Bakü ve Erivan ile yakın temas halindeyiz. Ermenistan yönetiminden mevcut ikili anlaşmalar uyarınca Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) aracılığıyla durumun çözülmesine yardımcı olma talebiyle bir çağrı aldık" ifadeleri kullanıldı.

“Anlaşmaların eksiksiz olarak uygulanmasını bekliyoruz "

Öte yandan açıklamada Karabağ’da çatışmaların sonlandırılması amacıyla daha önce Rusya’nın arabuluculuğunda imzalanan anlaşmaya uyulma duyurusu yapılarak, "13 Eylül’de Ermenistan-Azerbaycan sınırının belirli bölgelerinde durumun keskin bir şekilde kötüleşmesi konusunda son derece endişeliyiz. 13 Eylül Moskova saatiyle 09.00’dan itibaren ateşkes konusunda, Rusya’nın arabuluculuğu sonucunda varılan anlaşmanın eksiksiz olarak uygulanmasını bekliyoruz. Tarafları Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin 9 Kasım 2020, 11 Ocak ve 26 Kasım 2021 tarihli üçlü anlaşmalara uygun olarak durumun daha fazla tırmanmasından kaçınmaya, itidalli davranmaya ve ateşkese kesinlikle uymaya çağırıyoruz" denildi.