image

PeyamaKurd - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batılı ülkeler ile Türkiye arasından en önemli problemlerin başında gelen Kıbrıs konusu üzerinden sorulan bir soruya tepki gösterdi.

Peskov, ‘Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ı tanıması hâlinde, Türkiye’nin de Kırım’ın mevcut statüsünü tanıyabileceği’ şeklindeki yorumun sorulması üstüne, tepkisini belli ederek Rusya’nın hiçbir bölgesinin asla pazarlık konusu olmayacağını belirtti.

Prof. Dr. Hasan Ünal’ın, 'Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ı tanıması hâlinde, Türkiye’nin de Kırım’ı Rusya’nın parçası olarak tanıyabileceği' yorumu üzerinden açıklama yapan Peskov şu ifadeleri kullandı:

“Her şeyden önce, saygın profesörü (Ünal), Ankara’nın resmi görüşünü yansıtan biri olarak kabul edebileceğimizi sanmıyorum. İkinci olaraksa, Rusya’nın bölgeleri asla hiçbir pazarlığın konusu olamazlar ve olmayacaklar, bu tamamen ihtimal dışıdır.”

Sputnik’te yer alan habere göre, Ünal, Rusya’nın, Kuzey Kıbrıs’ı tanıyabileceğini belirtiyor ve bu olasılığı, birleşmiş bir Kıbrıs’ın NATO üyesi olabileceği, bunun da Rusya’nın menfaatlerine uygun olmayacağı ile açıklıyor.

Ünal’ın görüşüne göre Rusya’nın Kuzey Kıbrıs’ı tanıması durumunda Türk havayolu şirketleri Kırım’a direkt uçuşları yeniden başlatabilir ve Ankara da  Kırım’ın Ukrayna’nın parçası olduğu şeklindeki savından vazgeçebilir.