image

PeyamaKurd - Tarafların ateşkes ihlaline ilişkin karşılıklı suçlamalarının ardından bir açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da ateşkese temas hattının tamamında uyulduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı sitesinde yayınlanan bilgilendirme bülteninde, Dağlık Karabağ’da ateşkese temas hattının tamamında uyulduğu, 11 Aralık’ta Hadrut bölgesinde bir ateşkes ihlalinin saptandığı kaydedildi.

“Ateşkese temas hattının tamamında uyuluyor" denilen açıklamada, "11 Aralık'ta Hadrut bölgesinde bir ateşkes ihlali saptandı. Rus barış gücü birliklerinin eylemleri sayesinde gerilimin daha fazla tırmanması önlenmiş oldu” sözleri kullanıldı.

Bakanlığın açıklamasında, Rus barış gücü birliklerinin vatandaşların sürekli ikamet yerlerine güvenli bir şekilde dönmeleri ve insani yardım almalarını sağladıkları, ayrıca sivil altyapı tesislerini onarıp devreye aldıkları ifade edildi.

Açıklamada, Rus askerlerin son 24 saatte Ermenistan’dan Dağlık Karabağ’a toplan 634 sığınmacının güvenli bir şekilde dönmelerini sağladıklarını, şimdiye kadar toplam 38 bin 341 kişinin sürekli ikamet yerlerine döndüklerini vurguladı.