image

PeyamaKurd - Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rus aktivist Aleksey Navalnıy’ın ertelenmiş cezasının hapis cezasına dönüştürülmesiyle ilgili olarak AB tarafından sert yaptırımların uygulanması olasılığına hazır olmaları gerektiğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, ekonominin hassas alanlarına yönelik yaptırım uygulanması halinde AB ile ilişkileri koparmaya hazır oldukları açıklamasının ardından, Peskov’a böyle bir senaryonun mümkün olup olmadığı soruldu.

Peskov, “Elbette altyapımıza, çıkarlarımıza karşı son derece yapıcı olmayan bir tutumla karşılaşırsak, Rusya bu gibi dostane olmayan adımlara önceden hazırlıklı olmalı” dedi.

Rusya’nın olası sınırlamalara, kısıtlamalara ve başka dostane olmayan duruma hazır olması gerektiğinden bahsettiğini belirten Peskov, “Kendi kendimize yeterli bir halde olmalı, en hassas, stratejik alanlarda güvenliği sağlamalı ve bizi mahrum bırakabilecekleri her şeyi ulusal altyapı ile ikame etmeye hazır olmalıyız.

Ancak bu, akılsızlığın baskın çıkması ve bu tarz düşmanca vaziyetlerin oluşması durumu için söz konusu” ifadelerini kullandı.