image

PeyamaKurd - Rus medyası, yakında Donbas bölgesinde NATO destekli büyük bir saldırının olacağını iddia etti.

Genelde Batı medyasının öne sürdüğü saldırı iddiasına benzer bir iddiayı gündeme getiren Moskova’nın Kanal 1 televizyonu, “Ağır toplar, askeri ve tıbbi teçhizat konuşlandırılıyor ve bölgede seferberlik başladı” dedi.

Bu iddia Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in destekçilerinin yayınladığı öne sürülen ve ortalığı karıştıran bir videonun dolaşıma sokulmasıyla birlikte geldi.

Edinilen bilgilere göre, sosyal medyada yayımlanan ve Ukraynalı milliyetçilerin Rus ayrılıkçılara karşı kullanmak üzere radyoaktif bir “kirli bomba” hazırladığını gösteren sahte bir video ortalığı karıştırdı.

Kremlin komplocularının işi olduğundan şüphelenilen sahte görüntüler, siyah eldivenli bir “Ukraynalı teröristin” binlerce sivili öldürmek için çöp kutusu büyüklüğündeki cihazı bir araya getirirken gösteriyor.

Videonun ortaya çıkmasının ardından gözler Rusya’ya çevrilirken, videonun sahte olduğu ve Ruslar tarafından planlanarak ortaya çıkarıldığı öne sürüldü.

Teröristin ‘radyoaktif’ malzeme içerdiği söylenen sarı ve beyaz plastik torbalara bağlı bir zamanlayıcı ve kablolarla siyah bir konteynerin üzerinde durduğu görülüyor.

Daha sonra patlatıcıyı çıkarıyor ve cep telefonunu patlamayı başlatmak için hazır halde bırakıyor.

Bombanın etki alanının 5 kilometre olduğu belirtilirken, Rus ordusunun Ukrayna topraklarını işgal etmesi durumunda kullanılacağı öne sürüldü.

Videonun, Rus dezenformasyon uzmanları ve siber korsanlar tarafından Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmaya ve bir işgal için bahane sağlamaya çalıştığı öne sürüldü.