image

PeyamaKurd - ABD’ye kimyasal silahlarla ilgili uyarıda bulunan Rusya'nın Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Daimi Temsilcisi Aleksandr Şulgin, ABD’nin kimyasal silaha sahip son ülke olduğunu belirterek Washington’a, kimyasal cephaneliğini planlanandan önce yok etme talebinde bulundu. 

Aleksandr Şulgin, Lahey’de, OPCW İcra Konseyi’nin 93. oturumunda ABD’ye çağrıda bulunarak, “OPCW’nin, beyan edilen tüm kimyasal silah stoklarının tamamen imha edilmesi olan en önemli görevinin sonuna yaklaşıyoruz. Bugün kimyasal silaha sahip tek bir OPCW üyesi ülke kalıyor, bu da ABD” sözlerine yer verdi. 

Rus yetkili açıklamalarında, “Amerikalı partnerlere, kimyasal cephaneliklerini hızla ortadan kaldırmayla ilgili yeteneklerini tartma ve bunu, tamamen OPCW hükümlerine uygun şekilde planlanandan önce yap çağrısında bulunmak isterdik” ifadesini kullandı. 

Diğer taraftan ise ABD, tüm kimyasal silah cephaneliğini 2007’ye kadar yok etmeyi taahhüt etmiş ama bu tarihi sürekli ertelemişti. Washington en son tüm kimyasal silahlarını 2023’e kadar imha etme sözünü vermişti.