image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya ile ABD arasında gerçekleşen bazı toplantıların askıya alındığını belirtti.

Sergey Ryabkov, gündemle ilgili İzvestiya gazetesine konuşma yaptı.

Sergey Ryabkov, "Stratejik İstikrar" ve "Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması (Yeni START)" konusundaki Rusya-ABD görüşmelerinin askıya alındığını, fakat sonlandırılmadığını dile getirdi.

Ryabkov, "Bunun doğru bir değerlendirme olduğunu düşünüyorum, tam olarak duraklatıldı, sonlandırılmadı. Yeni START Anlaşması kapsamında ikili danışma komisyonu toplantısını erteledik, iptal etmedik. Toplantı için alternatif tarih konusunda bir fikrim yok" ifadelerini kullandı.

Yeni START toplantısını erteleme kararının zor olduğunu kaydeden Ryabkov, "ABD'nin Ukrayna ve çevresindeki derinleşen ve giderek daha tehlikeli hale gelen müdahalesinin, bu toplantıyı şimdi yapıp yapmama konusundaki düşüncelerimiz üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu defalarca söylendi" dedi.

Diyalog için olgunluk göstermeli

Ryabkov, "Sonunda, bu aracın -Yeni START Antlaşması çerçevesindeki ikili danışma komisyonu- varlığından bu yana ilk kez, üzerinde sonuna kadar çalışacağımız konuların listesini kabul etmeden oturuma yaklaştık" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın ABD ile stratejik istikrar diyaloğunda tek taraflı tavizler vermeyi düşünmediğini, fakat diyaloğu eşit ve dengeli bir temelde sürdürmeye hazır olduğunu kaydeden Ryabkov, "Eğer ABD, stratejik istikrar diyaloğunu yeniden başlatacak olgunluğa erişirlerse, biz de hazır olacağız. Bunun kolay olmayacağını biliyoruz, diyalog daha önce de zordu" diye konuştu.