image

PeyamaKurd - Avrupa sınırında bekleyen göçmenlerle ilgili sürerken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batı'nın Belarus’a ‘yardımının’ ülkedeki durumu istikrarsızlaştırmaya yönelik olduğunu ileri sürdü.

Bakanlık Sözcüsü Zaharova açıklamasında, Almanya, Avusturya, diğer bazı AB ülkeleri ve Belarus eski devlet başkanı adayı Svetlana Tihanovskaya'nın “Belarus’u nasıl dizayn edecekleri" konusunu ele aldıkları "vahşi bir etkinlik" düzenlediklerini belirtti.

Zaharova, Telegram kanalından yaptığı açıklamada krizi değerlendirerek şu sözlere yer verdi:

“Bu, egemen bir devletin iç işlerine müdahalenin kurumsallaşması durumudur. Toplantıda gazeteci yoktu. Katılımcıların niyetini anlamak zor değil; Belarusluları ‘yabancılar yardım edecek’ şeklindeki eski bildik fikirlerle ikna etmek. Bir de bir kez daha ‘demokrasi’ için paraya kıyabileceklerini göstermek. Nasıl olsa bunlar, sınırda kaderlerinin ne olacağını bekleyen ve yırtık bir euro dahi sarf edilmeyen 3 bin göçmen değil."

Ayrıca Zaharova paylaşımında, “Bunlar elbette, ‘vatanseverleri’ destekleyecek fonların sadece küçük bir kısmı. Yabancı ülkelerin Belarus halkına yardımı ‘geleneksel’ şekilde yapacağına dair hiç bir şüphe yok; ekonomiye hiç bir yatırım yapmadan ülkeyi içeriden sarsmak. Bu yardım yöntemini biliyoruz. Bir yerlerden hatırlıyoruz" ifadesini kullandı.