image

PeyamaKurd - Afganistan'daki sürecin yansımalarına dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD'ye 'Rus tehdidini unutmayın' çağrısı yapan Baltık ülkelerinin ABD askeri kargo uçaklarına binmeye çalışan Afganlarla aynı kaderi paylaşmaktan korktuğunu belirtti.

Zaharova, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda öncelik Baltık ülkeleri temsilcilerinin bu sözlerini anımsatarak şu ifadelere yer verdi:

"Fantom dilinden beşeri dile tercüme, aşağıdaki anlama geliyor. ABD'nin Rusofobi araçlarını uzun yıllar dürüstçe uygulayan ve kendi çıkarlarına aykırı olarak Rusya'yla ilişkileri boşa çıkaran bu siyasi rejimler, eski jeopolitik etki sınırlarını terk eden bir ABD uçağının kanadına tutunamayacaklarından çok korkuyor."

Newsweek dergisine demeç veren Letonya ve Estonya'nın dışişleri bakanları ile Litvanya'nın dışişleri bakan yardımcısı, Washington ve Pekin arasındaki ihtilaf artarken ABD'ye 'Rus tehdidini unutmayın' çağrısı yapmıştı.

Baltık ülkeleri temsilcileri, ABD ve NATO'lu müttefiklerinin Rusya ve Çin'in meydan okumalarına karşı teyakkuzda olmaları gerektiğini söylemişti.