image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, İran ile nükleer anlaşmaya taraf ülkeler arasında Viyana'da düzenlenen toplantıda açıklamada bulunarak, anlaşmanın düştüğü durumun ciddi olduğunu belirtti.

Ryabkov, bakanlar seviyesinde toplantı talep ederek toplantı tarihinin suni olarak geciktirilmemesi uyarısını yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan İran nükleer anlaşmasından çekilmesi ve Tahran'a en ağır yaptırımları uygulamasıyla çıkan kriz, anlaşmanın taraflarını Avusturya'nın başkenti Viyana'da buluşturdu. Buna göre İran, Çin, Rusya, Fransa, Almanya, İngiltere ve Avrupa Birliği'nden (AB) üst düzey yetkililer, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS) Genel Sekreteri Helga Schmid'in başkanlığında Viyana'da toplandı.

Gerçekleştirilen toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, KOEP ile ilgili durumun ciddi olduğunu dile getirdi.

Toplantı sonrası açıklamasında, “Tarihler konusunda her şey, hazırlıkların nasıl yapılacağına bağlı. Herkesin ortak tutumu, toplanacak olan bakanların KOEP’in Amerikan politikasının yıkıcı etkisinden korunmasıyla ilgili somut çözüm formülleri ve atılacak sonraki adımlarla ilgili somut şema oluşturmaları sağlanmalı” uyarısında bulunan Rus diplomat, bakanlar toplantısının hazırlıkları ile ilgili uzman çalışmalarının en kısa zamanda yapılacağını ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, etkinliğin suni olarak daha ileri tarihlere atılmaması gerektiğinin altını çizerek, bu arada özel INSTEX mekanizmasıyla ilgili ilk işlemlerin yapıldığına, Avrupa ülkelerinin ve Çin’in bu sisteme katılmaya ilgi gösterdiğine değindi.