image

PeyamaKurd - Donbass bölgesindeki İHA kullanımına yönelik tepki gösteren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Donbass'taki çatışma bölgesinde sadece Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin İHA kullanma hakkına sahip olduğunu ifade etti.

Ukrayna ordusunun Donbass'ta İHA'larla saldırı düzenlediği bölgede AGİT temsilcilerinin bulunduğunun ortaya çıkması sonrası Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Sözcü Zaharova, Telegram hesabından bir açıklama yayımlayarak şu ifadelere yer verdi:

"AGİT gözlemcilerinin Ukrayna ordusunun İHA'larının saldırı bölgesinde olduğu anlaşıldı. AGİT misyonunun açıklamasında, patlamanın devriye ekibinin 20-30 metre uzağında yaşandığı belirtiliyor. Bir kez daha hatırlatmak isterim ki, sadece AGİT temsilcileri Donbass'taki çatışma bölgesinde İHA kullanma hakkına sahip."

Ayrıca Zaharova, Kiev'in Minsk anlaşmalarını ihlal ettiğinin altını çizerek, "Normandiya formatındaki görüşmelerin yapılmasını destekleyen Paris ve Berlin, daha önce varılan anlaşmaları, en önemlisi de Ukrayna halkının barışçıl yaşam umutlarını öldüren Kiev rejiminin dizginlenmeyen davranışlarını fark etmiyormuş gibi artık davranamaz" sözlerini kullandı.