image

PeyamaKurd - Rusya, başta ABD olmak üzere Türkiye’nin, Hizbullah’ın ve tüm yabancı kontenjanların Suriye’de çıkması gerektiğini öne sürdü.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, başta ABD olmak üzere Türkiye ve Hizbullah, tüm yabancı askeri kontenjanın Suriye’den ayrılması gerektiğini ifade etti.

Rus haber ajansına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Lavrentyev, Suriye’deki istikarırın sağlanması için orada bulunan ülkelerin askerlerinin çıkması gerektiğini savunarak şu açıklamalara yer verdi, "Suriye topraklarında kontenjanı bulunan tüm yabancı askeri birliklerin ayrılması gerekiyor. Bu yabancı kontenjan Amerikalılar, Türkler, elbette ki Hizbullah ve İranlılar'dan oluşuyor.”

Lavrentyev, yabancı kontenjanların çekilmesi halinde Suriye’de sadece 2 Rusya üssünün kalacağını, geri kalanın ise geri çekileceğini ifade etti

Konuya açıklık getiren Lavrentyev şöyle konuştu, "Orada 2 üssümüzün dışında herhangi bir şey yok. Durum istikrara kavuştukça orada doğal olarak 2 üssümüz kalacak, bunun dışında elimizde farklı bir kontenjan bulunmuyor."