image

PeyamaKurd - ABD ile müttefiklerinin, Suriye hükümeti tarafından düzenlenmiş gibi gösterilecek olası bir sahte kimyasal saldırıyı bahane edeceklerini belirten Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, 24 saat içerisinde füze güçlerini bu ülkeye saldırmaya hazır hale getirebileceklerine dikkat çekti.

İdlib'de Suriye hükümetinin işi gibi gösterilecek bir kimyasal silah saldırı planlandığına ilişkin aldıkları istihbaratı değerlendiren Zaharova, ABD ile müttefiklerinin bu saldırıyı gerekçe göstererek Suriye ordusunu hedef almasına dair duydukları endişe hakkında açıklamalarda bulundu.

“ABD ve müttefikleri 70 taşıyıcı araçlar…”

Rus Dışişleri Sözcüsü, ABD ile müttefiklerinin 70 taşıyıcı araçla saldırı güçleri konuşlandırmış olduğunu belirterek, bu gücün cephaneliğinin 380 kruz füzesi ve her biri 28 Tomahawk füzesi taşıyan Karni ve Ross destroyerlerini içerdiğini kaydetti.

Söz konusu bu güçlerin taşıdıkları füzeleri 24 saat içinde Suriye'ye saldırıya hazır hale getirebileceğini söyleyen Zaharova, ABD'nin Akdeniz'deki diğer gemilerinin de kısa sürede saldırıya destek vermek üzere Suriye kıyılarına yaklaşabileceğini vurguladı.