image

PeyamaKurd - Washington ve Moskova arasındaki diyalog sürecine değinen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Rusya vatandaşlarına yönelik yeni yaptırımlar uygulaması halinde bunun Cenevre'deki 'zirve ruhuna' zarar vereceğini ve yeniden diyalog kurma umutlarını kıracağını ifade etti.

Günlük basın toplantısını gerçekleştiren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gazetecilerin ABD Temsilciler Meclisi'nden geçen tasarının olası etkileri ile ilgili soruya yanıt verdi.

Açıklamasında, "Sanırım, herhangi bir tahminde bulunmak bizim işimiz değil" diyen Sözcü Peskov şunları dile getirdi:

"ABD'li kongre üyelerinin çeşitli yaptırım arzularının zayıflamadığı açık, ancak bu tasarının daha geçmesi gereken birkaç işlem var ve daha sonra da ABD yönetiminin bu tavsiyelere kulak verip vermeyeceğini göreceğiz."

Kremlin Sözcüsü ayrıca açıklamasında, olası yeni yaptırımların Cenevre'deki 'zirve ruhuna' zarar vereceğini ve yeniden diyalog kurma umutlarını kıracağını da belirtti.

ABD Temsilciler Meclisi, savunma bütçesinde düzeltmeler yapılmasını öngören yasa tasarısını kabul etmişti. Tasarıda üst düzey Rus bürokratlara kişisel yaptırımlar uygulanması, Kuzey Akım 2 projesine baskı yapılması ve uzun vadeli devlet tahvilleriyle işlemlere yasak getirilmesi öngörülüyor.