image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Venezuela’nın ABD’deki varlıklarının dondurulmasının ekonomik terör olduğunu belirterek Washington’un bu adımının hiçbir yasal dayanağı olmadığını dile getirdi.

Rus haber ajansına açıklamada bulunan Zaharova, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Venezuela’nın ABD’deki tüm varlıklarını donduran kararnameyi imzalamasını ele aldı.

Zaharova yaptığı açıklamada, “Washington, ona özgü kovboy tarzında resmi Caracas’a karşı ekonomik teröre devam ediyor. Venezuela’nın kaynak ve varlıkları donduruldu. Bu adımların, ne uluslararası ne de Venezuela iç hukuku açısından hiçbir hukuki dayanağı yok” ifadesini kullandı.

ABD’nin Venezuelalıların çıkarlarından üstün tutulan hoşgörüsüzlük ve dikte ideolojisine göre hareket ettiğini söyleyen Zaharova, “Bu ayrımcılık politikası, tüm uluslararası ilişkiler sistemine meydan okumaktır, tek taraflı cezalandırma tedbirlerini hayat normu olarak göstermektir, hukuk ve insani değerlere aykırıdır. Hiçbir ülkenin, kendi iradesini ekonomik baskılar yoluyla diğerlere dayatma hakkına sahip olmadığını hatırlatıyoruz” sözlerine yer verdi.

Zaharova, Venezuela’nın refah yoluna dönmesine gerçek ilgi duyan ülkelerin kesinlikle BM Anlaşması’na uyması ve bu ülkedeki krize politik çözüm yollarının bulunmasına yardımcı olması gerektiğini belirterek şöyle devam etti, “Bu sürecin anahtar elemanı,  Venezuela ve halkının geleceğini kişisel hırsların üstünde tutmaya hazır olan önde gelen politik güçleri arasındaki diyalog olmalı.”