image

PeyamaKurd - Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerin kopmasına hazır olduklarını söylediğini doğrulayan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov açıklamasında, “Çünkü ilişki diye bir şey kalmadı” ifadesini kullandı.

Rus medyasına açıklamasında, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borell’in, 2019’da, İspanya Dışişleri Bakanlığı görevindeyken, AB’nin eski düşmanı olan Rusya’nın “yine adını duyurduğunu ve yine tehdit oluşturduğunu” söylediğini hatırlatan Lavrov, “Bunun üzerine protokol servisi üzerinden İspanya yetkilisinin sözlerine açıklık getirilmesini talep ettik. Borell’in yanlış anlaşıldığı yanıtını aldık” sözlerine yer verdi.

Lavrov açıklamasında, normal ilişkilerin gelişimine büyük ölçüde önyargının engel olduğunu dile getirerek şunları belirtti:

“Böylece zihniyetleri ortaya çıkmış oldu. Bize, yabancı gözüyle bakıyorlar. Rus gazetecilerin, AB ile ilişkilerin kopmasına hazır olup olmadığımız sorusuna, olumlu yanıt verdim, çünkü ilişki diye bir şey kalmadı. Eski ABD Başkanı Obama’nın söylediği gibi, ilişkiler param parça oldu. Gerçi bunu Rus ekonomisi için söylemişti."

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova ve Brüksel arasındaki birçok işbirliği mekanizmasının bozulduğunu dile getirdi.