image

PeyamaKurd - Başkent Minsk'deki toplantıda AB ile ilişkileri değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, pek çok Avrupa Birliği (AB) ülkesinin başkalarıyla kibirli konuşma alışkanlığından vazgeçmediğini ifade etti.

Belarus ile Rusya dışişleri bakanlıkları arasında Minsk'te yapılan toplantıda konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, AB'ye ilişkin eleştirilerde bulundu. 

Sergey Lavrov, AB ile ilişkilerin düşmanca tutumu nedeniyle kolay olmadığına değinerek, “Pek çok AB ülkesi, güçlü konumundan dolayı başkalarıyla kibirli konuşma alışkanlığından vazgeçmiyor. Bu alışkanlık, karşılıklı saygı, eşit bir diyaloğu yeniden tesis etme olanaklarını sınırlıyor” ifadesini kullandı.

Rus Dışişleri Bakan, Belarus Dışişleri Bakanı Vladimir Makey ile ortak basın toplantısında da değerlendirmelerde bulunarak, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin başka ülkelerin içişlerine müdahale etmeyi sürdürdüğünü ifade etti.

"Renkli devrimlerin kirli yöntemleri kullanılıyor"

“Bu ülkeler sözde renkli devrimlerin kirli yöntemlerini kullanmaya devam ediyor" diyen Lavrov, "Bu yöntemlerin nasıl uygulandığını Belarus’ta görüyoruz" diye konuştu.

Lavrov, Belarus’un, Rusya’nın müttefiki ve stratejik ortağı, halkının da “kardeş” olduğunu belirterek, Belarus’ta istikrar için yönetimin inisiyatifiyle yapılacak anayasa reformunun önemli bir aşama olacağını kaydetti.

Ayrıca açıklamasının devamında, Almanya’nın son zamanlarda NATO ve AB üyesi olmayan ülkelere karşı saldırgan yaklaşım sergilemede “lokomotif” haline geldiğini kaydeden Lavrov, Batı'nın insan hakları konusunda çifte standart sergilediğine değindi.