image

PeyamaKurd - Belarus'a yönelik yaptırımlara değinen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bazı AB ülkelerinin Belarus'ta renkli devrim hazırlığı yaptıklarını ve bunu gizlemediklerini ifade etti.

Sözcü Zaharova, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden yazılı açıklamada bulunarak, AB'nin Ryanair uçağı vakası nedeniyle Belarus'a yeni yaptırımlar uygulamasını ele aldı.

Zaharova, Rusya'nın yeni yaptırım paketini Belarus'un içişlerine aleni müdahale girişimi ve kişisel bencil çıkarları için kendi topraklarında feci sonuçlara yol açacak renkli devrim başlatmaktan çekinmeyen güçlere yönelik siyasi rüşvet olarak gördüğünü belirterek, "Bazı AB ülkeleri ve yapıları da, bu tür bir senaryo için zemin hazırladıklarını gizlemiyor" ifadesini kullandı.

Ayrıca Sözcü Zaharova, Brüksel'deki AB'li bürokratların talimatlarına göre hareket etmeyi haklı olarak reddeden egemen bir ülkenin tüm sektörlerini hedef alan dış nüfuzu kesinlikle kabul edilemez bulduklarını kaydederek, Rusya'nın müttefiklik yükümlülüklerine dayanarak Belarus'un bağımsız ve sürdürülebilir şekilde gelişmesi için gereken önlemleri Minsk'le koordine edeceklerini kaydetti.