image

PeyamaKurd - Avrupa sınırında bekleyen göçmen krizi sürerken, Rusya ve Belarus savaş uçaklarının Belarus sınırları boyunca ortak devriye faaliyeti yürüttüğü belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Belarus Savunma Bakanlığı, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait 2 Тu-22m3 tipi stratejik bombardıman uçağının, Belarus ve Rusya’nın karma taktik grubunun çok fonksiyonlu Su-30SM uçakları eşliğinde Birlik Devleti sınırları boyunca ortak devriye uçuşu gerçekleştirdikleri ifade edildi.

Bakanlığın yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Birlik Devleti sınırları boyunca yürütülen ortak devriye uçuşları, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait Тu-22m3 tipi stratejik bombardıman uçaklarına eşlik eden Belarus ve Rusya’nın karma taktik grubunun çok fonksiyonlu Su-30SM uçaklarının katılımıyla gerçekleştirildi."

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, "Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait iki Тu-22m3 tipi stratejik bombardıman uçağı, Belarus sınırları boyunca devriye uçuşu gerçekleştirdi. Uzun menzilli uçakların devriye uçuşu sırasında, Belarus Silahlı Kuvvetlerinin hava kuvvetleri ve hava savunma birlikleri ile ortak görevlerin yürütülmesine ilişkin konular üzerinde çalışıldı" ifadelerine yer verildi.