image

PeyamaKurd- Rus Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (RISS) Yakın ve Orta Doğu Merkezi başkanı Vladimir Fitin, Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) siyasi kanadı olan Demokratik Suriye Meclisi'nin (DSM), ABD ile anlaşmazlıkları sebebiyle ilişkileri normale döndürme konusunda Şam ile görüşmeler başlattığını öne sürdü. 

Vladimir Fitin, cuma günü TASS Ajansı'na yaptığı bir konuşmada, "Amerikalılar, Türklerle ilişkileri düzeltmek için sadece Efrin ve Menbiç'i değil, başka şehirleri de özgürleştirmeleri yönünde Kürtlere baskı uyguluyorlar. Fakat bu Kürtlerin çıkarlarına son derece aykırı" dedi. 

Kürtleri, müzakereye zorlayan başka nedenler de var”

Kürtleri, Suriye ile müzakereye zorlayan başka nedenlerin olduğuna vurgu yapan Fitin, "Kürtlerin kontrolünde bulunan topraklarda, Sünni aşiretlerle sorunlar yaşıyorlar. Kürtler kontrolünde bulundurdukları petrolü satma konusunda da zorluklarla karşılaşıyorlar. Onlar, ancak Suriye hükümetinin kontrolündeki bölgeleri kullanarak petrol sevkiyatı yapabilirler" ifadelerini kullandı.

Kürtlerin olaylara ilişkin verdikleri kararlarda bağımsız olmadığına da değinen Fitin: "Belirli anlaşmalar hakkında konuşmak için henüz çok erken. Kürtler büyük ölçüde kendilerine silah ve mal sağlayan ABD'ye bağımlı. Her şey, ABD'nin alacağı pozisyona bağlı olacaktır” diye belirtti.