image

PeyamaKurd - Rus güçlerinin Ukrayna'ya yönelik saldırıları devam ederken ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon), üst düzey bir yetkili, bazı Rus güçlerinin Ukrayna'nın doğusuna saldırmak üzere Rusya’nın batısındaki şehirlere doğru kaydırıldığını gördüklerini belirtti.

Üst düzey Pentagon yetkilisi, bir grup gazeteciye Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin yaptığı açıklamada, Kiev çevresinden çekilen Rus güçlerinin Belarus’taki toplanma alanlarına vardığını kaydetti.

Pentagon yetkilis, açıklamasında, Rus güçlerinin bir kısmının ise Rusya’nın batı sınırlarındaki Belgorod ve Valuyki şehirlerine doğru kaydırıldığını bildirdi.

Gelişmelerle ilgili konuşan yetkili, Rusya’nın 44 günlük savaşta Ukrayna’ya 1500 civarında füze fırlattığını belirterek, çatışmaların güneyde yoğunlaşmaya başladığını kaydetti.

Pentagon yetkilisi, Rusya’nın savaş için hazırladığı muharip gücün yüzde 85’ini koruduğunu, yüzde 15 oranında ise zayiat verdiğini vurguladı.

Mariupol kentinde çatışmaların devam ettiğini ifade eden yetkili, Rus ordusunun halen bu kenti ele geçirmeye çalıştığını kaydetti.