image

PeyamaKurd - İran'da 2013 yılında göreve başladığında önünde savaş ve barış seçeneğinin olduğunu dile getiren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, müzakereler ile savaşı önlediklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı olarak İran devlet televizyonuna son röportajını veren İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşma, dünya ile ilişkiler ve ülke içindeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelere yer verdi.

Ruhani, Paris'e yaptığı ziyarette eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın kendisine "5+1 ülkeleri olarak İran'a karşı kesin savaş kararı almıştık ancak siz göreve gelince ve müzakere için hazır olduğunuzu ilan edince savaştan vazgeçtik" dediğini belirterek, "Göreve başladığımda önümüzde iki yol vardı ya dünya ile savaşa girecektik ya da barış yapacaktık. Çözüm diplomasi ve müzakeredir. Müzakereler savaşı önledi" açıklamasına yer verdi.

Ruhani, nükleer anlaşmada 5+1 ülkeleri ile görüştüklerini fakat gerçekte ABD ile müzakere ettiklerini kaydederek, "Bugün de esasında ABD ile konuşuyoruz. Viyana'da 4+1 ülkeleri ile konuşuyoruz ve ABD ile görüşmüyoruz ancak gerçekte müzakerenin diğer tarafı ABD'dir" sözlerini kullandı.