image

PeyamaKurd - İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, gündeme bomba gibi düşen ve sert tartışmalara neden olan Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in ses kaydı için İstihbarat Bakanlığı’na talimat verdiği kaydedildi.

Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, “Cumhurbaşkanı bu komplonun failinin tespit edilmesi için İstihbarat Bakanlığı’na talimat verdi” ifadesini kullandı.

Rebii, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında Zarif’in ses kaydının çalındığını söyleyerek, bunun hükümete, rejime ve ulusal çıkarlara karşı yapılmış bir komplo olduğunu belirtti.

“Zarif’in olay ses kaydı”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in İranlı gazeteci Said Lilaz ile mart ayında yapılan ancak yayınlanmayan röportajın ses kaydı ortaya çıkmıştı.

Zarif söz konusu ses kaydında, ABD ile İran arasındaki nükleer anlaşmanın sonuca ulaşmaması için Rusya'nın “maksimum çaba gösterdiğini”, ABD tarafından öldürülen Kasım Süleymani'nin de bu amaçla Moskova'ya davet edildiğini söylüyor.

Ses kaydının İran Dışişleri Bakanlığı tarafından da doğrulandığı belirtildi.

Zarif ses kaydında ayrıca, Rusya'nın nükleer anlaşmanın sonuca ulaşacağını düşünmediğini ve anlaşmanın imzalanacağını gördüğünde de engel çıkardığını ifade etti.

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in sızan ses kaydında, eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, İsrail'in Suriye'de 200'den fazla gizli operasyon düzenlediği konusunda kendisini bilgilendirdiğini iddia etmişti.

Bu sözler ABD gündemini de sarsmış ve çoğu yetkili isim Kerry’nin soruşturulmasını talep etmişti.